Dalyan | pruva.com.tr
15999
post-template-default,single,single-post,postid-15999,single-format-standard,bridge-core-1.0.4,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-18.0.8,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Dalyan

Dalyan

Dalyan Deltası, Türkiye’nin en muhteşem doğal güzelliklerinden biridir.

Yıllar önce doğal bir liman oluşturan büyük mistik bir göl olan Köyceğiz Gölü, Dalyan Deltasına uzanan alanda yer almaktadır. Zaman içinde su kanallarında sendiment birikimi sonucunda Dalyan kasabası boyunca kıvrılan saz kaplı dereler oluştu. Aynı zamanda bu bölgemiz Kayanos’un Karia kaya mezarlarını ve kalıntılarınında bulunduğu sazlık derelerden geçerek ve İztuzu plajının muhteşem altın kumlarına uzanan bir doğa harikasıdır.

Dalyan Deltası, birçok çeşit bitki ve hayvan topluluğu için tabiî bir sığınak olması nedeni ile 1980 yıllarının ortalarında “yaban hayatı koruma limanı” olarak belirlenmiştir. Bu bölgenin Loggerhead deniz kaplumbağaları için son kalan doğal yuvalama alanlarından biri olmasından dolayı çevrecilerin önemli odak alanlarından biri haline gelmiştir. Dalyan şehir merkezinin ışıkları bu bölgeye uzak kalır. Burada yapılaşmaya izin verilmemesi neticesinde, geceleri kumsalın kaplumbağalara ait olması sağlanmıştır.

Bölgenin tamamı nehir kenarları boyunca ve sazlıkların arasından geçen sonsuz yürüyüş yolları ile trekking için adeta bir cennettir. Doğruca deltadan ve çevresindeki dağlardan geçen parkurlar üzerinde harika yürüyüşler yapılabilir.

Bölgeyi keşfetmenin bir başka eğlenceli yolu ise küçük teknelerle yapılan turistik gezilerdir. Nehir tekneleri kasabadan kolayca temin edilebilir, Köyceğiz Gölü üzerinden geçerek Sultaniye Kaplıcaları’nda veya çamur banyolarında mola vermeyi tercih edebilirsiniz. Buradan tekne ile dönerken M.Ö. 9. yüzyılda kurulan büyüleyici antik Karya kenti Kaunos’u ve kayanın etrafına uzanan Karia uçurum mezarlarını gözlemleme şansı bulabilirsiniz. Buradayken, akropolisin tepesine tırmanmanızı öneriyoruz – bu manzara için harcayağınız efora mutlaka değecektir.