HIRVATİSTAN - Dubrovnik - Dubrovnik | pruva.com.tr
20490
page-template-default,page,page-id-20490,page-child,parent-pageid-20215,bridge-core-1.0.4,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-18.0.8,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

HIRVATİSTAN – Dubrovnik – Dubrovnik

HIRVATİSTAN – Dubrovnik – Dubrovnik

Hvar –

Akdeniz’in güneyine bakan tablo gibi resmedilmiş doğal güzellikler içeren manzaraları, büyüleyici atmosferi ve aynı zamanda köklü tarihi ile dolu maceraların tükenmediği muhteşem bir hazinedir. Şehrin adı, bugün Stari Grad’ın (Hvar, 13. yüzyılda merkezi bir adanın niteliğinde idi) durduğu yer olan Yunan adasının isminden türemiştir – PHAROS. Hvar, Venedik İmparatorluğu dönemi içinde önemli bir deniz limanı olarak orta çağlarda zafer ve güç kazandı. Bugün sevimli ve nazik bir turizm şehri olan ada, Dalmaçya Rivierası’ndaki en gözde yerlerden biridir. Yeme içme alanında en iyi restoranları; Hanibal, Macondo’dur. En gözde plajı Zdrilca ve gece eğlencelerinde iddialı Carpe Diem’e uğramadan buradan ayrılmayın.

hvar
vis

Vis –


Vis, iki küçük ama güzel kasabadan oluşan iki adet koya hakim bir alana bölünmüştür; kuzeydoğudaki Vis Town ve güneybatıda Komiža. Bu iki kasaba arasında dostça bir rekabet vardır. Vis Town, tarihsel olarak üst sınıf soylularla ilişkiliyken Komiža, işçi sınıfının ikamet alanı olarak balıkçılık mirası ve korsan hikayeleri ile gurur duyuyor. Adanın etrafındaki engebeli sahil üzerinde bulunan muhteşem koyları, mağaralaru ve kumsallarıyla nam salmıştır. Tanınmış gezginlerin uğrak yeri haline gelen bu küçük ada’ya ait Arkeoloji Müzesi’nde ve Vis Town’un diğer yerlerinde sergilenen antik kalıntıları adanın karmaşık karakterine dair büyüleyici bir fikir sunuyor.

Korcula –


Adanın kuzeydoğu köşesinde bulunan Korcula kasabası, Ortaçağ’dan kalma kent surları ve terakota çatılı binaları ile ‘Adriyatik’in incisi’ olarak anılır. Aynı zamanda Dubrovnik’e olan benzerliğinden dolayı Küçük Dubrovnik olarak ta adlandırılmıştır. Marco Polo müzesi ve St Mark’ın katedrali gibi belli başlı turistik yerleri ziyaretçileri tarafından büyük ilgi görmektedir. Zanaatkâr dükkanları ve dar mermer geçitlerin aralarına yayılmış lokal deniz ürünleri restoranları söz konusu olduğunda büyük puanlar alıyor.

korcula
mljet

Mljet –


Hırvat Adriyatik bölgesini güneyden kuzeye doğru geçerken ilk karşılacağınız büyük bir ada olan Mljet, Akdeniz bitki örtüsü, berrak ve temiz denizi, yumuşak kumlu kıyı şeridi ve su altı deniz yaşamıyla Hırvatistan’ın en yeşil adasıdır. Ada, Hırvat adaları arasında en güzellerinden biri olarak kabul edilir. Mljet, beyaz ve kırmızı şarapları, zeytinleri ve keçi peyniri ile ünlüdür. Gür Akdeniz ormanıyla kaplı bozulmamış bir ada olmasının yanısıra adanın kuzey ucunda ilgi çekici iki tuzlu göl (Veliko ve Malo Jezero) vardır. Veliko Jezero gölünün ortasındaki küçük ada üzerine kurulmuş tarihi Benedictine manastırı turistlerin uğrak gezi noktası olması ile beraber adanın güneyinde bulunan Saplunara plajı ise hem bölge halkı, hem de ziyaretçiler için favori yüzme noktalarındandır. Mljet adasının kuzeybatı kısmı da Hırvat Milli Parkları arasındadır ve bu nedenle gezginler için en gözde destinasyonlardan biridir.

Sipan Adası –

Sipan Adası, sessiz koyları, plajları, yeşil selvi ağaçları, limon ve portakal ağaçları, tarihi binaları, küçük kiliseleri, asillerin yazlık evleri ve koruluk kaplı tepelerin üzerine yayılmış yerleşkeleri ile Elafiti Adalarının en büyüğüdür. Efsanevi hikayelerle dolu uzun bir geçmişi olan Ada, Dubrovnik bölgesinin mücevherlerinden biridir.

sipan
dubrovnik

Dubrovnik –

UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Dubrovnik, özgün kültürel zenginliğe (Dubrovnik Cumhuriyeti, 1272 Statüsü) ve doğal güzelliğe sahip dünyaca ünlü turizm merkezlerinden biridir. İstisnai bir politik ve kültürel tarihin yaşadığı bu şehir, Akdeniz’in en çekici ve ünlü şehirleri arasında yerini almıştır. Olağanüstü doğal güzellikleri ve iyi korunmuş tarihi eserlerin yanı sıra, Dubrovnik ayrıca ziyaretçilerine yüksek kalitede hizmet sunmaktadır.
Dubrovnik’te yaşayan insanlar, kendilerini dünyanın en güzel yerinde yaşadıklarına inanırlar. Doğal güzelliklerine şiirler yazılan şehir, ılık iklimi, mavi gökyüzü, berrak turkuaz yeşili suların vurduğu çok sayıda koy ve kumlu plajların bulunduğu, zengin Akdeniz ve subtropikal bitki örtüsü ile kaplı sarp kayalıklarıyla hem büyüleyici hem de ürkütücü bir güzelliğe sahip olan dünyada eşi benzerinin bulunmadığı bir yer.