Italya Yat Kiralam | Amalfi ve Aeolian Adaları
20381
page-template-default,page,page-id-20381,page-child,parent-pageid-20215,bridge-core-1.0.4,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-18.0.8,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

İTALYA – Amalfi KIYILARI ve Aeolian ADALARI

İTALYA – Amalfi Kıyıları ve Aeolian Adaları

naples

NAPOLİ & NEGOMBO SPA –

 Napoli’de bineceğiniz yatınız ile Ischia’ya doğru seyahat etmeye başlayacaksınız. Ischia, birçok farklı termal kaynağa sahip eşsiz bir volkanik adadır ve bölgede yeni gelişmeye aşlayan butik şarap endüstrisi ile volkanik toprakta yetişen üzümlerden mükemmel şaraplar elde edilir. Bu adada yaşanmış birçok yerel olay var. Ischia’nın derinliklerindeki hala aktik olan volkan, adanın yüzeyinde çeşitli mineraller yüklü su kaynak yatakları oluşturmuş ve sıcak termal su fışkıran gayzerler göndermektedir. Ischia’da ayrıca mineral dolu bir volkanik çamur bulunur ve spa uygulamalarında kullanılır. Tarihi Regina Isabella Hotel’i ve birçok farklı spa terapisinin sunulduğu kapsamlı Termal Spa’yı kaçırmayın.

ISCHIA ISLAND –

Ischia’da görmek ve yapmak isteyeceğiniz birçok şey mevcut. Kaplıcalardan yaralanabileceğiniz ve adanın tarihi kırsal alanlarını keşfettikten sonra volkanik toprakta yetişen üzümlerden üretilen yerel Ischia şaraplarını tadabileceğiniz kadar burada zaman geçirmeye gayret edin.

Oradan, muhteşem Napoli Körfezi’ne ve Vezüv Yanardağı’na bakan Capri’ye uzanabilirsiniz. Capri her zaman imtiyazlıların en sevdiği dinlenme yerlerinden biri olmuştur. Bir zamanlar Roma İmparatoru Tiberius’a ev sahipliği yapan Capri, şimdi İtalya’nın doğal güzelliklerini yaşamak isteyenler için mükemmel bir kaçamak noktası olarak hizmet ediyor. Capri’nin olağanüstü güzelliğine sahip Blue Grotto, büyüleyici Anacapri manzarasıyla, ilginç bir limandır. Capri’de bazı Roma kalıntıları ve tarihi bir manastırı ziyaret edebilirsiniz. Eğer zamanınız varsa Capri’nin aşağılarında kalan San Giacomo Certosa (XIV. Yüzyıl), Palazzo Cerio (XV. Yüzyıl) ve Anacapri’deki San Michele Villası’nda bulunan muhteşem bahçe de görülmeye değer yerler arasındadır. Capri iki bölüme ayrılır. Yat limanının hemen çevresinde bir yürüyüş ve alışveriş alanı bulunmaktadır. Bununla birlikte, Capri’nin tepesinde kurulu lüks butiklerin ve güzel kafelerin olduğu ana kasabaya ise füniküler ile erişilebilir. Akşam yemeğinden önce veya sonra füniküler ile ana şehre giderek, caddeleri ve dükkanları dolaşıp, açık bir kafede serinlerken Capri’deki hayatı seyretmek isteyebilirsiniz.

ischia-island
capri-island-harbor

CAPRI ISLAND HARBOR –

Birçok şık mağazada alışveriş yaparak veya adanın arka tarafındaki Blue Grotto’yu gezerek Capri’nin tadını çıkarabilirsiniz. Seçiminiz ne olursa, güneşli Capri adasında yapılacak ve görülecek çok şey vardır. Dünyadaki birkaç yer, Capri adasındaki gibi önde gelen tasarım markalarına ait yüksek standartlardaki mağazaları ile övünebilir. Grand Hotel Quisisana’yı Via Tragara’dan ayıran 100 metre mesafedeki Via Camerelle’e doğru ilerlerken, moda dünyasının en büyük isimlerine rastlayacaksınız. Adada yapılan bir şeyi satın almak istiyorsanız, çok sayıda küçük esnaf dükkanı var. Belki bir çift el yapımı sandalet almak isteyebilirsiniz. Bir sandalet dükkanında ayak ölçünüzü aldıktan ve kayış tarzınızı seçtikten sonra bir saat içinde özel yapım sandaletleriniz hazır olacaktır. Jackie Kennedy’nin bir zamanlar buradaki en sevdiği mağazayı özel olarak açtırdığı ve bütün geceyi çeşitli modelleri denemek için harcadığı söyleniyor. Aynı zamanda size özel kokuların üretileceği butik parfümeriler de Capri’de mevcut.

BLUE GROTTOO & VILLA RUFOLO –

Sabahın erken saatlerinde, İtalya’nın en romantik köylerinden biri olan Amalfi’ye doğru Amalfi Sahili’nin çarpıcı yamaçlarını izleyerek yol alacağız. Amalfi kasabasına varınca çok ünlü Katedrali ve yer altı mezarlarını ziyaret edebilirsiniz. Taksiyle ulaşacağınız Ravello Köyünde öğle yemeği yiyip, görkemli villaların ve muhteşem sahil manzaralarının tadını çıkarabilirsiniz.

BLUE
VILLA-RUFOLO

Ravello, Dragon ve Reginna Vadilerinden yükselen kayalık mahmuzların iki tarafına oturur. Amalfi Sahili’nin diğer bölgelerine göre daha yüksek bir konumda bulunur ve olağanüstü manzaralara şahit olacağınız bu yer fotoğraf çekmek için müthiş bir fırsatıdır. Yazar Andre Gide, “Ravello, kıyıya göre gökyüzüne daha yakın” sözüne ithafen bu küçük ve güzel köy, yüzyıllar boyunca birçok ünlü insanı cezbetti. Bu güzellikten büyülenen ilk ünlü isimlerden birisi olan yazar Giovanni Boccaccio, 1350 yılında kaleme aldığı Decameron adlı eserinde buradan bahsetmektedir. O zamandan beri birçok ünlü sanatçı, yazar ve şairler Ravello’nun güzelliğine kapılmışlardır. Ziyaret edilecek yerler arasında St Pantaleone Katedrali, Villa Rufolo ve Villa Cimbrone bulunur. Geceyi Amalfi’de geçireceğiniz yatınıza geri dönerken Ravelo’dan Amalfi’ye giden dik basamakların izini sürebilir veya kıyıya tekrar taksiyle ulaşabilirsiniz.

POSITANO BEACH & ERUPTION of VALCANO ON STRAMBOLI –

Siren Adalarına bakan dik bir tepenin altında süzülen küçük ve kıvrımlı koy etrafında inşa edilmiş Positano’ya doğru yelken açıyoruz. Bir zamanlar miskin bir balıkçı köyü olan Positano, Amalfi kıyılarındaki en güzel şehirlerden biridir. Tipik Mağribi tarzı evler denize bakan yamaçlar boyunca sıralanır. Dik basamaklar, dar yollar, avlular ve bahçeler kentin geri kalanını döşer. Bu alanın keyfini çıkarabilir ve birçok mağazanın bulunduğu dar sokaklar arasında dolaşabilirsiniz.

volkano
positano

Veya belki de Sorrento Yarımadası’nın doğusundaki Vietri Sul Mer’e gidip, İtalya’nın el boyama seramiklerine bir göz atmak isteyebilirsiniz. Yahutta bir taksiye atlayarak Vietri Sul Mer’in kalbine doğru her köşede bir çömlekçinin bulunduğu bir mekanların arasında yolculuk yapabilirsiniz. Genellikle yerel esnaf tarafından üretilen ve özel el boyama seramiklerin yapımını izleyebilir isteyebilir ve aynı desende bir seramik satın alabilirsiniz. Gece saat 10.00 civarında yola koyulacak ve sabaha doğru Stromboli’ye ulaşacağız.

STROMBOLI, ISOLE EOLIE & LIPARI ITALY –

Lipari’den Stromboli’ye doğru takımadalanın en kuzeyine uzanan yolculuğumuzda, antik çağlardan beri “Akdeniz’in feneri” olarak adlandırılan ve sürekli aktif olan görkemli yanardağını ziyaret edeceğiz. Üç saat süren tırmanış sonucu “Sciara del Fuoco”ya ulaşarak yanardağa ait manzarayı izleyebilirsiniz. Yalnız inişin iki saat süreceğini de şimdiden belirtelim.

Lipari
Stromboli

Ayakta kalabilmek için, volkanın doğal ısısı ile pişirilmiş yerel bir pizza alın. Stromboli aynı zamanda deneyimli dalgıçlar için harika bir yer ancak yeni başlayanlar için uygun değildir. Stromboli’nin doğal havai fişek efektlerini güverteden seyrederek yiyeceğiniz akşam yemeği unutulmaz olacaktır. Hava izin veriyorsa burada geceleyebilir fakat uygun olmazsa Panerea’ya demirleyebilirsiniz.

Panerea diğer adalara göre daha küçük fakat keskin beyaz evleri ve parlak sarı renkli çalılıkları ile yağlı boya bir tabloyu andırır. Panerea, Aeolian Adaları arasında en tarz olan ve jet set tatilcilerin en gözde adasıdır. Kıyı kenarında yer alan Punta di Peppe e Maria kasabası yakınlarındaki kaplıcaları ziyaret edebilir ve kıyıdan açılarak Lisca Bianca ve Bottaro kayaları arasındaki gemi enkazını yüzerek keşfedebilirsiniz. Geceyi burada geçirerek kalabalık jet set partiler de eğlenebilirsiniz.

VULCANO ISLAND & CAPO GRAZIANO –

Takımadaların merkezi ve en büyüğü olan Lipari’de uyanacağınız bu güne eski şehir etrafında yürüyüş yaparak başlayabilir, adada bulunan çok çeşitli mağaza ve restoranları keşfedebilirsiniz. Tarih öncesi dönemden başlayarak Norman dönemine uzanan, derin bir tarihin izlerini taşıyan antik eserlerin ve arkeolojik kalıntıların sergilendiği ihtişamlı Aeolian Müzesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Capo Graziano
VULCANO-ISLAND

Daha sonra nefes kesici bir manzara şöleni için Sant’Angelo Dağı’nın tepesine yapacağınız yürüyüşün ardından akşam saatlerinde yatınıza dönerek, denizde serinleyebilir veya kıç güvertesinde keyifle içeceğiniz kokteyllerin tadını çıkartabilirsiniz.

Sakin bir kahvaltının ardından, Vulcano Adası’na doğru hızlı bir şekilde yelken açacağız. Mitolojiye göre bu ada, ateşin ve demircilerin tanrısı olan Hepheastus’un atölyesiydi. Aktif bir kraterin egemen olduğu Vulcano, termal su kaynaklarına doğru yaklaşarak kendinize göre ideal sıcaklığı seçebileceğiniz çamur havuzları ve deniz tabanından köpüren sıcak mineral su kaynakları ile doludur. Dolayısıyla bu bölgede çok sayıda gökkuşağı balıkları ile çeşitli anemonları bulunur ve tüplü dalış yapmak veya şnorkelle yüzmek için ideal bir alandır.

Saat 12: 00’de Taormina Limanına demirliyor ve burada gezimizi noktalıyoruz.