Bodrum Gökova Mavi Tur Gulet Rotaası | Pruva Yatçılık
20230
page-template-default,page,page-id-20230,page-child,parent-pageid-20215,bridge-core-1.0.4,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-18.0.8,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

BODRUM-GÖKOVA KÖRFEZİ-BODRUM

TÜRKİYE-BODRUM-GÖKOVA KÖRFEZİ-BODRUM

2

BODRUM –

Öğleden sonranızı, Bodrum güzelliklerini veya Kos adasına bakan ucunda bulunan, kaleme aldığı hayal ürünü seyahat rotalarından dolayı bazılarının “Tarihin Babası” ya da “Yalanların Babası” olarak adlandırdığı Herodot’un doğduğu yer olan eski Halikarnas’ı keşfetmek için ayırın. Herodot’u aynı zamanda seyahat yazarlarının uğrak yerleri olan alanlardaki titiz gözlemlerinden dolayı “Alıntıların Babası” olarakta nitelendirebiliriz. Eski zamanlarda Haçlılar limanı korumak için çok sağlam bir kale inşa etmek zorunda kaldılar. Hala bozulmadan günümüze kadar korunabilmiş Bodrum Kalesi şimdi, antik ticaret yolu enkazında yapılan çalışmalar sonucunda gn yüzüne çıkarılmış birçok eserin bulunduğu mükemmel bir sualtı arkeoloji müzesine ev sahipliği yapıyor. Bodrum ayrıca güzel bir çarşıya ve limanın çevresinde yer alan cazip bir şehir merkezine sahiptir. Ek bir ücret karşılığında özel bir rehber ayarlanabilir.

ÇÖKERTME –

Gökova Körfezi’nin kuzey tarafındaki Çökertme’ye doğru yelken açıyoruz. Sarp dağlarla desteklenmiş büyük, korunaklı bir koy olan Çökertme; yüzmek ve hatta çam ormanları ve zeytinlikler ile dolu alanlarda yürüyüşler yapmak için ideal bir ortamı vardır.

1-Çökertme
DCIM100MEDIADJI_0096.JPG

KLEOPATRA’NIN PLAJI –

Körfezden aşağıya doğru ilerleyerek “Şehir Adaları” olarak bilinen üç adayı keşfedeceğimiz bölgeye ulaşacağız. Antik çağda, adaların en büyüğü olan ve Sedir Adası olarak bilinen adadan şehre ait sur duvarları hala görülebiliyor. Zeytinliklerle dolmuş kalıntılar arasında küçük bir tiyatro, bir Apollon tapınağı ve bir nekropol bulunuyor. Bu adanın batı tarafında, Kleopatra’nın emriyle Afrika’dan getirtilen kumları ile ünlü “Kleopatra’nın Plajı” olarak bilinen bir plaj var. Bu geceyi geçirmek için Karacasogut Limanı’na demir atacağız.

YEDİ ADALAR –

Yedi Adalar’a doğru yelken açmadan önce sabah yüzebilir ve güneşlenebilirsiniz. Öğleden sonrayı manzaranın tadını bolca çıkarabilir veya kristal berraklığında sularda su kayağı, rüzgar sörfü ve şnorkelle yüzme yapmayı deneyebilirsiniz. Bu gece yatta “açık havada” yiyeceğiniz yemeğin tadı damağınızda kalacak.

5
6

LÖNGÖZ –

Löngöz’e giriş yaparken çam ormanıyla çevrili sessiz küçük bir koy sizi karşılayacak. Karada yapacağınız yürüyüş boyunca dost canlısı yerel halkla tanışabilirsiniz. Öğle yemeğinden sonra Değirmen Bükü’ne geçecek ve İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz torpido botlarının girişi üssü olarak kullanılmasından dolayı “İngiliz Limanı” olarak adlandırılan bölgede demirleyeceğiz. Bu akşam karaya çıkarak Değirmen Bükü’nun doğu tarafındak küçük bir restoranda akşam yemeğimizi yiyeceğiz.

İNGİLİZ LİMANI –

**English Harbour: ** İngiliz Limanı: II. Dünya Savaşı sırasında Alman Donanması’ndan kaçan İngiliz denizaltıları, birkaç ay boyunca burada saklandı ve korundu. Bu tarihi olay nedeniyle, yerli halk burayı İngiliz Limanı olarak adlandırdılar.

7
8

KUFRE –

Sabahleyin kıyı boyunca yavaşça seyir ederek Kufre’nin cennet limanlarına geri dönüş yolunda ilerleyeceğiz. Burada yüzebilir, şnorkel yapabilir ya da yoğun çam ormanları ve kokulu kehribar ağaçları arasında bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Aynı zamanda günlük ağacı olarak da bilinen bu ağaçlar, Doğu Akdeniz’de ve hatta dünyada sadece birkaç yerde bulunmaktadır.

ORAK ADASI –

Bodrum’a doğru dönerken, kristal berraklığında suları ile ünlü Orak Adası’na demir atacağız ve tercihinize göre adanın çevresinde şnorkelle keşif yapma ya da gemide rahatlama fırsatınız olacak. Gece için burada ya da Bodrum’a yakın bir koyda demirleyebilir, hatta son akşam yemeğini Bodrum Limanı’nında yiyebilirsiniz.

9