Bodrum - Hisarönü - Bodrum Mavi Yolculuk Rotası
20317
page-template-default,page,page-id-20317,page-child,parent-pageid-20215,bridge-core-1.0.4,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-18.0.8,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

TÜRKİYE – BODRUM – HİSARÖNÜ KÖRFEZİ – BODRUM

TÜRKİYE – BODRUM – HİSARÖNÜ KÖRFEZİ – BODRUM

Bodrum (1)

BODRUM –

Rodos Şövalyeleri tarafından inşa edilen etkileyici ortaçağ kalesi ile ünlü, Ege ve Akdeniz’in birleştiği göz kamaştırıcı mavilikteki Bodrum limanına öğleden sonra yatımızı demirliyoruz. Uzun hurmalarla kaplı sahil şeridi şehrin cazibe merkezi olarak tanınır. Ayrılmadan önce, Yunan ve Türkiye sularında bulunan eski gemi enkazlarından eserler ile dolu sualtı arkeoloji müzesini görmek için Bodrum Kalesi’nde gezinmek isteyebilirsiniz.

KNIDOS –

Şehrin yoğunluğundan uzakta, sabahın sessiz güzelliğinde yapacağınız kahvaltı sonrası Yunan oniki adalarının görüş alanına girdiği yakın Türk kıyı şeridi boyunca Knidos antik şehrinin kalıntıları arasındaki tarihi limana doğru ilerleyeceğiz. Dor Yarımadası’nın ucundaki berrak koy üzerine kurulu bu antik kent, MÖ 4. yüzyılda bir sanat ve kültür merkezi idi. Bu eski ve zengin ticaret kentinin kalıntıları arasında gezmek ve geçmişten gelen bir ambians içinde öğle yemeğinin tadını çıkarmak için iki büyük limanına daha demir atmak isteyebilirsiniz. Öğle yemeğinden sonra, şehir surları, antik tiyatroları, teraslı caddeleri ve Afrodit Tapınağı da dahil olmak üzere birçok tapınak kalıntılarını kapsayan bir alan üzerinde bulunan Knidos’u ziyaret etmek için bir tura çıkarabilirsiniz. Triopian kayalıklarıdan fışkıran biberiye ve mersinler arasında gezerken su kenarında bulunan bir tiyatro ve saçak ile karşılacaksınız. Praxitele’nin ilk çıplaklığını heykelini barındıran Afrodit Tapınağı (Roma döneminde yeniden yapılan “yuvarlak” tapınak) mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Kapıda Knidos’u ziyaret etmek için ilave giriş ücreti alınmaktadır.

Knidos
Palamutbükü

PALAMUTBÜKÜ –

Knidos’tan sonra Palamutbükü Koyu’na doğru yola çıkıyoruz. Öğle yemeği ve yüzme molasından sonra İnce Burun’a demirleyecek, akşam yemeği ve geceleme için bu güzel koyda kalacağız.

BENCIK –

Kahvaltıdan sonra teknemizle çıkacağımız yolculukta çok dar bir girişten içeri girerek eşsiz bir manzaraya sahip olan Bencik Koyu’na varacağız. Bencik, Hisarönü Körfezi’ni Gökova Körfezi’nden ayıran yarımada olan Hisarönü tarafının en dar kısmında yer alır. Akşam yemeği ve geceleme için ise Aktur’da demirleyeceğiz.

Bencik
Selimiye

SELIMIYE –

Selimiye, Turgutköy ve Orhaniye köylerini geçtikten sonra çarpıcı bir koy boyunca uzanan huzurlu bir balıkçı köyüdür. Şimdi yeni bir rıhtım ve sahil yoluna sahip olduğu için yürüyüş yapmak ve köyün etrafındaki çok sayıdaki restoran ve antika dükkanını keşfetmek için mükemmel bir yer. Körfezin ortasındaki küçük bir ada üzerinde bulunan harabe olmuş eski köy hapishanesini gözden kaçırmayın.

BOZBURUN –

Bozburun alçak, kayalık tepelerle çevrilidir ve belirgin bir çekiciliği vardır. Öğleden sonra Loryma Yarımadası’nın çevresine ve Bozukkale’ye doğru yelken açabilirsiniz. Helenistik zamanlarda, Loryma olarak bilinen şehir bir zamanlar, Rhodian Peraea halkının yaşadığı yerdi. Kaptanınız, antik kalenin iyi korunmuş duvarlarının altına demirledikten sonra kalıntıları ziyaret etmek için karaya doğru yüzerek çıkmanız mümkün olacak. Kıyı şeridini ve muhteşem Akdeniz gün batımını izlemek için mükemmel bir durak noktası olan Bozukkale’de bir gece geçireceğiz.

Bozburun
Datça

DATCA –

Ertesi sabah Datça’ya doğru yola koyuluyoruz. Datça, beyaz boyalı yapılara asılı begonvillerin kenti süslediği küçük bir balıkçı kasabasıdır. Marina çevresinde barlar, kafeler ve çok çeşitli mağazalar yer almaktadır. Yerel lokantaları hem taze balık hem de klasik Türk mutfağı sunmaktadır. Vereceğimiz molalar ile bozulmamış koyları ve altın kumlu plajları keşfederek Datça’dan ayrıacağız.

MERSINCIK –

Gökova’nın güneyinde bulunan Mersincik Koyu, rüzgârdan neredeyse tamamen korunaklıdır. Bu özelliği ile kamp yapmak için (durgun denizde yüzmek için de) mükemmel bir yer. Şaşırtıcı derecede sessiz oluşu ve temizliği ile bu koy, yaz aylarında burada soluklanan denizcileri güzelliğine hayran bırakıyor. Yakınlarda koyunların dolaştığı ve Cumalı köyüne giden toprak yolları takip ederek yerel hayatı kefdebilirsiniz.

Mersincik 1