TURKİYE-BODRUM-GÖCEK | pruva.com.tr
20341
page-template-default,page,page-id-20341,page-child,parent-pageid-20215,bridge-core-1.0.4,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-18.0.8,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

TURKİYE-BODRUM-GÖCEK

TURKİYE-BODRUM-GÖCEK

Orak Adası 1

BODRUM/ORAK ADASI –

Bodrum havalimanından kısa bir araba yolculuğu ile tatil beldesi Bodrum’a ulaşıyor ve sizi Bodrum Limanı’nda kaptan ve mürettebatıyla hazır halde ağırlamayı bekleyen lüks yelkenli yatınıza biniyorsunuz. Yıl boyu süren ılık havası, uluslararası marinaları, zarif butikleri, şık kafeleri ve gece kulüplerinin yanı sıra keyfi ve çeşidi bol yemek deneyimleri yaşayacağınız enerji dolu Bodrum limanının cazibesine kendinizi bırakınız. Aynı zamanda 15. yüzyıldan kalma Haçlı Kalesi, dünya standartlarında Sualtı Arkeoloji Müzesi ve antik dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olarak bilinen Halikarnas Mozolesi, bu pitoresk şehre önemli bir tarihi boyut kazandırıyor.

Bodrum Uluslararası Havaalanı, Bodrum Limanı’na sadece 40 dakika uzaklıkta bulunmaktadır.

KNIDOS –

Tanrıça Afrodit’e olan inanç ve ibadetin başladığı yer olarak ün salmış olan Knidos, akropolise yükselen teraslar üzerine inşa edilmiş ve Datça yarımadasının sonunda yer alan Dorian dönemine ait bir antik şehirdir. Yarımadanın ortasından geçen yolun her iki tarafına hakim Arkaik, Klasik, Hellenistik ve Roma dönemlerinde geliştirilmiş bir limanı vardı. Dördüncü yüzyılın en önemli sanat ve kültür merkezi olarak kabul edilen antik şehrin bulunduğu alan, 1857 yılında C. T. Newton kazıları ile ortaya çıkarılmış ve 1967’den itibaren Iris Love tarafından yürütülen kazı çalışmaları ile bugünkü görünümüne kavuşmuştur.

Knidos’un, Küçük Asya’daki altı Dor kolonisinden biri olarak Halikarnas ile aynı dönemde, milattan önce bir zamanda kurulduğuna inanılıyor. Şehre ait mekanların deniz manzarasına yönelik kurulumu ve içerilere doğru azalan yapılaşması ile antik dönemin yoğun olarak Yunan etkilerini barındıran bir karakteri olduğu görülüyor. MÖ 360 yıllarında, şehir, Küçük Asya’nın dış köşesindeki iyi bir liman olacak ve Ege – Doğu Akdeniz transit rotalarındaki gemiler için popüler bir liman haline gelecek şekilde, Yarımada’nın rüzgârlı ucunda yeniden inşa edilmiş. Bir tarafında Ege diğer tarafında Akdeniz’in bulunduğu bu bölgede kıyıya bakan kayalık ada ana karaya bir geçitle bağlanmış, geçitin her iki tarafında da iki derin liman oluşturulmuştur. Ada bölümü, bir dizi sütunlu yürüyüş yolu, arazideki yüksek katlı yapılar ile yerleşim bölgesi olarak düzenlenmiş olup aynı zamanda göz alıcı iki büyük tiyatro, bir odeon ve üç tapınak inşa edilerek şehrin düzenlemesi tamamlanmış oldu. Aşk tanrıçası Afrotit için kalp şeklindeki beyaz mermer sütunlarla dairesel olarak inşa edilmiş olan tapınağın muhteşem kalıntıları, iki limanın kalıntılarından rol çalmaktatır. Eski çağların en güzel heykellerinden biri olarak bilinen ve dönemin en ünlü heykeltıraşı Praxiteles tarafından yapılmış efsanevi Afrodit heykeli bir zamanlar bu tapınağı süslemiştir. Antik Yunanistan’daki en güzel şehirlerden biri olarak ünlenmiş olan bu koyda demirleyerek harika bir ambiyans içinde gecemizi geçireceğiz.

Knidos
Datça1

DATCA –

Datça, beyaz boyalı yapılara asılı begonvillerin kenti süslediği küçük bir balıkçı kasabasıdır. Marina çevresinde barlar, kafeler ve çok çeşitli mağazalar yer almaktadır. Yerel lokantaları hem taze balık hem de klasik Türk mutfağı sunmaktadır. Vereceğimiz molalar ile bozulmamış koyları ve altın kumlu plajları keşfederek Datça’dan ayrıacağız.

HISARONU KÖRFEZİ ~ BOZBURUN/SELIMIYE –


Hisarönü Körfezi’ne doğru yelken açıp Bozburun veya Söğüt yakınlarındaki güzel bir koyda öğle yemeği yemek ve su sporları yapmak için duracağız. Bozburun alçak, kayalık tepelerle çevrilidir ve belirgin bir çekiciliği vardır. Öğleden sonra Loryma Yarımadası’nın çevresine ve Bozukkale’ye doğru yola koyulacağız. Helenistik zamanlarda, Loryma olarak bilinen şehir bir zamanlar, Rhodian Peraea halkının yaşadığı yerdi. Kaptanınız, antik kalenin iyi korunmuş duvarlarının altına demirledikten sonra kalıntıları ziyaret etmek için karaya doğru yüzerek çıkmanız mümkün olacak. Kıyı şeridini ve muhteşem Akdeniz gün batımını izlemek için mükemmel bir durak noktası olan Bozukkale’de bir gece geçireceğiz.

Selimiye
Symi

SİMİ ADASI –

The beautiful island of Symi Bir diğer adıyla Sömbeki olan bu güzel Simi Adası, iki Türk yarımadasının kuşattığı Rodos’un kuzey batısına doğru 23 mil uzaklıktadır. Yaşayanların sünger avcılığı ve tekne yapımı ile hayatını sürdürdüğü ada da, tekne tatili için ideal olan, çok girintili sahil şeridi vardır.

DALYAN –


Sakince yapılan bir kahvaltının veya belki de yüzmenin ardından, küçük bir nehir teknesine binerek antik Kaunos’ ve küçük Dalyan kasabasını ziyaret edebilirsiniz. Güneydoğuya doğru sarp, girintili bir sahil şeridini takip edecek ve Dalyan nehrinin üzerinde ilerleyecek yolculuğunuzda nadir görülen Loggerhead deniz kaplumbağalarına rastlamanız mümkün. Deniz kaplumbağaları için doğal yuvalama alanı olarak bilinen İztuzu Plajı’nı geçtikten sonra, geniş bir deltaya yayılmış saz kaplı kanallar boyunca, yüksek tepelere kululmuş akropolis etrafında bulunan antik Kaunos harabelerini gözlemleyebileceğiniz heyecan verici bir yolculuk yapacaksınız. Akropolise ulaşmak enerji isteyen bir tırmanış gerektirse de çevrenin muhteşem manzarasına kesinlikle değecektir. Kaunos kalıntılarını keşfederken, bir tiyatroya, antik bir Bizans kilisesine, Roma hamamlarına ve antik limana, Agora kalıntılarına ve tapınaklara daha yakından bakma şansı yakalayacaksınız. Tekrar tekne ile nehirden yukarıyaDalyan kasabasına doğru ilerlediğinizde dik uçurum üzerine oyulmuş, muhteşem Likya kaya mezarlarının altından geçeceksiniz. Bu mezarların yapım zamanı M.Ö. 400 – 600 yıllarına kadar uzanır ve döneme ait bulunabilecek en güzel örnektir. Dalyan kasabasında ufak bir gezintinin ardından, geceyi Ağa Limanı’nda geçireceğimiz yatımıza geri döneceğiz. Ayrıca burada karaya çıkıp Fethiye Körfezi’ni yukarıdaki tepelerden izleyebilirsiniz.

Dalyan-
???????????

OLU DENIZ –


Ölüdeniz, çarpıcı çam ağaçlarıyla kaplı tepelerin desteklediği kartpostalara konu muhteşem plajı ile nefes kesici bir güzellie sahiptir. Kelimenin tam anlamıyla ‘ölü deniz’ olan çarpıcı lagün doğal güzelliğinin korunmasını sağlamak amacı ile doğal koruma alanı olarak ilan edilmiştir. Lagün plajını kullanmak için küçük bir giriş ücreti alınmaktadır ve sadece motorsuz su sporlarına izin verilmektedir. Çakıl taşları ile kaplı olan Ölüdeniz plajı, Belceğiz beldesine bağlıdır. Bölgede yerel ve uluslararası yemekler sunan çok sayıda bar ve restoranın olduğu sahil şeridi bulunmaktadır.

GEMILER ADASI –

Büyük bir deprem sonrası harabeye dönmüş ve terk edilmiş evlerin bulunduğu Gemiler Adası aynı zamanda Hıristiyan ismi St Nicholas Adası olarak ta bilinir. Yine de her yıl gezginler ve Hıristiyan dindarlar tarafından ziyaret edilen, bolluk ve bereket getirdiğine ve çocukları koruduğuna inanılan Aziz Noel Baba’ya dua etmek için Likya kıyısından 400 metre uzaklığa yürüyüş yaparlar.

gemiler-adasi
Göcek

GÖCEK –

Göcek, Türkiye’nin Fethiye ilçesine bağlı, Fethiye ile Dalyan arasında yer alan küçük bir kasabadır. Göcek’te altı adet marina vardır. Bunlar; Club Marina, Marintürk Göcek, Liman Başkanlığı, D-Marin Göcek, Marintürk Göcek Exclusive ve Skopea Marina’dır. Göcek’in en belirgin özelliklerinden biri, çeşitli limanlara ve küçük koylara ev sahipliği yapan özel bir koyda bulunmasıdır. 1998 yılında özel yasalarla koruma altına alınmış olan Göcek’te çok katlı binalara inşaat izni verilmemektedir. Tüm binaların iki kat veya altında olması gerekir. Göcek, diğer turizm merkezlerinden çok daha sakin olmasına rağmen ihtiyaç duyabileceğiniz tüm beklentilerinizi karşılayabilecek kapasitededir.

D-Resort Göcek’e ait plajlardan biri günlük ücret karşılığında veya üyelik alarak kullanabileceğiniz gibi Göcek’in eteklerinde yer alan devlete ait İnlice Plajı arabayla yaklaşık on dakika mesafede bulunuyor. Uzun bir kumsal olan Sarıgerme Plajı’na da arabayla veya taksi ile kolayca ulaşılabilir. Sarıgerme’nin aşağısında kalan Dalyan Deltası’ndaki İztuzu plajı’na veya diğer yöne kıvrılarak yaklaşık kırk dakika süren araba yolculuğu sonrası Ölüdeniz Plajı’na gidebilirsiniz. Adadaki ana plaja ulaşmanın tek yolu su taksisidir. Göcek, dünyanın her yerinden gelen yatlar için birinci sınıf bir yelken alanıdır. Göcek’e en yakın havaalanı olan Dalaman Havaalanı, yaklaşık 20km uzaklıktadır.