TÜRKİYE-GÖCEK-GÖCEK | pruva.com.tr
20366
page-template-default,page,page-id-20366,page-child,parent-pageid-20215,bridge-core-1.0.4,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-18.0.8,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

TÜRKİYE-GÖCEK-GÖCEK

TÜRKİYE-GÖCEK-GÖCEK

Bedri Rahmi

GÖCEK / BEDRI RAHMI KOYU –

Göcek kasabasında bir süre geçirdikten sonra muazzam koylarını keşfetmek için yatınızla yola çıktığınızda önce arkanıza yaslanın ve soğuk bir içkiyle rahatlayın. Siz engin maviliğin keyfini çıkarırken yatçılar için popüler bir mola yeri olan Sarsala Koyu veya Bedir Rahmi’ye ulaşmış olacağız. Koyların sakin ambiansı eşliğinde akşam yemeğinizi yiyecek ve burada geceleyeceğiz.

TERSANE ADASI / MANASTIR KOYU –

Fethiye Körfezi’ndeki birçok bozulmamış koyları ve demir yerlerini keşfetmek için geçireceğimiz bir gün olacak. Dilerseniz Tersane Adası’nda karaya çıkarak, Bizans dönemine ait tersane kalıntılarını görüntüleyebilir ya da Kleopatra Koyu’nda bulunan sualtı batıklarını inceleyebilir veyahutta Kleopatra’nın yıkandığı hamam olduğuna inanılan hamamı ziyaret edebilirsiniz. Bu geceyi Manastır Koyu’nda geçireceğiz.

manastır koyu
Caunos

DALYAN / CAUNOS –

Sakince yapılan bir kahvaltının veya belki de yüzmenin ardından, küçük bir nehir teknesine binerek antik Kaunos’ ve küçük Dalyan kasabasını ziyaret edebilirsiniz. Güneydoğuya doğru sarp, girintili bir sahil şeridini takip edecek ve Dalyan nehrinin üzerinde ilerleyecek yolculuğunuzda nadir görülen Loggerhead deniz kaplumbağalarına rastlamanız mümkün. Deniz kaplumbağaları için doğal yuvalama alanı olarak bilinen İztuzu Plajı’nı geçtikten sonra, geniş bir deltaya yayılmış saz kaplı kanallar boyunca, yüksek tepelere kululmuş akropolis etrafında bulunan antik Kaunos harabelerini gözlemleyebileceğiniz heyecan verici bir yolculuk yapacaksınız. Akropolise ulaşmak enerji isteyen bir tırmanış gerektirse de çevrenin muhteşem manzarasına kesinlikle değecektir. Kaunos kalıntılarını keşfederken, bir tiyatroya, antik bir Bizans kilisesine, Roma hamamlarına ve antik limana, Agora kalıntılarına ve tapınaklara daha yakından bakma şansı yakalayacaksınız. Tekrar tekne ile nehirden yukarıyaDalyan kasabasına doğru ilerlediğinizde dik uçurum üzerine oyulmuş, muhteşem Likya kaya mezarlarının altından geçeceksiniz. Bu mezarların yapım zamanı M.Ö. 400 – 600 yıllarına kadar uzanır ve döneme ait bulunabilecek en güzel örnektir. Dalyan kasabasında ufak bir gezintinin ardından, geceyi Ağa Limanı’nda geçireceğimiz yatımıza geri döneceğiz. Ayrıca burada karaya çıkıp Fethiye Körfezi’ni yukarıdaki tepelerden izleyebilirsiniz.

AĞA LİMANI –

Ara vermeden gezerek ilerleyeceğimiz Fethiye Körfezi’nde, kahvaltı için küçük bir koyda demir atacağız. Tarihi harabelerin bulunduğu koyda vereceğimiz mola süresince yüzmek ve şnorkel yapmak için yeterli vaktiniz olacak. Öğle yemeğinden sonra Ağa Limanı boyunca gezinti yapacağız. Dilerseniz 30 dakika yürüş mesafesinde bulunan antik kilise kalıntılarını ziyaret edebilirsiniz.

aga_limani
???????????

ÖLÜDENİZ & KELEBEKLER VADİSİ –

Kelebekler Vadisi, 1.975 metre yüksekliğinde (6.480 ft) bir dağ olan Babadağ’ın eteklerinde yer alır ve dünya mirası olarak korumaya aday gösterilmiştir. Türk Rivierası’ndaki bu koy boyunca uzanan geniş kum plajı vadiden dışarıya taşar. Yaklaşık 3-4 km (1.9-2.5 mil) boyunca uzanan dar bir kanyon biçimindeki vadinin dik duvarları 350–400 m (1.150–1.310 ft) yüksekliğindedir. Vadide tüm yıl boyunca 60 m’den (200 ft) düşen iki küçük şelale vardır. Vadinin tam ortasında ise Faralya Köyü’nden çıkan kaynaktan denize su taşıyan bir dere akar. Ölüdeniz’den Uzunyurt’a uzanan Likya Yolu üzerinde yer alan ultramaraton rotasının bir bölümünü kapsayan yol ise vadinin etrafındaki kayaların arasından geçiyor.

FETHIYE / GEMİLER ADASI –

Bugünkü durağımız olan Gemiler Adası’na varmak için sabahın erken saatlerinde yola çıkıyoruz. Rotamız üzerinde öğle yemeği molası vereceğiz. Bu sırada berrak mavi suların keyfini çıkarabilirsiniz. Öğleden sonra Gemiler Adası’na varmış olacağız. Burada karaya çıkabilir, Bizans döneminden kalma kapalı bir geçit ve kısmen kazılmış mozaik zeminli kiliseye ait büyüleyici kalıntıları keşfedebilirsiniz. Gün batımından hemen önce, zirveye çıkarak, ufukta kaybolan güneşin muhteşem gösterisini seyre dalabilirsiniz. Harika güzellikler ve sürprizlerle dolu Gemiler Adası’nda gecemizi geçireceğiz.

gemiler-adasi
yassıcalarr

BATIK HAMAM / YASSICALAR –


Sarsala’dan dümdüz seyrederek, öğle yemeği için sakin bir koyda mola vereceğiz. Kleopatra’nın hamamına ait olduğuna inanılan kalıntılardan dolayı Batık Hamam diye adlandırılan bu koyu gezecek, geceyi geçirmek için Yassıcalar’da demirleyeceğiz.
Cruise straight Sarsala. Lunch aboard the yacht in this most tranquil of settings. Cleaopatra’s Bath (Batik hamam). Overnight at Yassıcalar.