Göcek | pruva.com.tr
16011
post-template-default,single,single-post,postid-16011,single-format-standard,bridge-core-1.0.4,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-18.0.8,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Göcek

Göcek

Eski zamanlarda “Kalimche” olarak adlandırılan Göcek, Telmessos (bugün Fethiye) ve Kaunos (bugün Dalyan) arasında elverişli bir konuma sahipti.

Göcek, 1970’liyılların başlarında ülkemizin ünlü sanatçı ve şairlerinin (Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Halikarnas Balıkçısı gibi) turkuaz kıyılar boyunca ‘Mavi Yolculuk’ olarak tanımladıkları geziler sonucu keşfedilen,  miskin bir Anadolu kasabası olarak akıllarda yer almıştır. Göcek’e çok yakın bir yer olan Bedri Rahmi Koyu’nda bulunan, Bedri Rahmi’nin kendisinin çizdiği beyaz boyalı balığın resmi ile Göcek’e özgü yaratıcılığa da tanıklık edebilirsiniz.

Göcek, Osmanlı döneminde yakın bölgelerdeki dağlardan çıkarılan krom madeni yüklü gemiler için bir liman olarak kullanılmıştır. O zamanlarda hiç estetik olmayan bir görüntü veren sanayi binaları yıkılıp, yerini, yatlara ve sahiplerine en yüksek standartları sunan, aynı zamanda çevreyi de tamamen koruyan, modern ve güzel bir marina inşa edildi.

Göcek Marina, yüzer dubalar üzerine kurulmuştur, böylece mükemmel su sirkülasyonu ile kıyı şeridi üzerinde yaşanacak olumsuz etkiler minimuma indirilmiştir. 1988 yılında Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilen bu bölge üzerinde sıkı kontroller yapılmaktadır.