Ölüdeniz | pruva.com.tr
16023
post-template-default,single,single-post,postid-16023,single-format-standard,bridge-core-1.0.4,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-18.0.8,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Ölüdeniz

Ölüdeniz

Ölüdeniz Plajı, Türkiye’nin en güzel ve popüler turistik plajları arasında yer alır. Milli Park olarak kabul edilmesi nedeni ile plaj alanında hiçbir otel bulunmamakta ve benzersiz doğal güzelliğini korumak adına yeni inşaat çalışmaları yasaklanmaktadır. Küçük ama derin bir vadiden açılan koyun yüzeyinin neredeyse üçte biri kumla kaplanarak adeta kapalı bir su haznesi meydana gelmiştir. Bu iç denizin halk tarafından ölü olarak adlandırılmasının nedeni budur, daha sonra denizin adı tüm bölgeye yayılmıştır. Kiralık yatların, yelkenli teknelerin, motorlu botlarının ve hatta jet skilerin bile girmesi yasak olan bu alandaki su, şeffaf ve kristal berraklığındadır. Büyük uçurumlar körfezi boylu boyunca çevreler ve ziyaretçilerine doğal yürüyüş yolları sunarak eşsiz bir manzara keyfi yaşatır.

Vadi, dünya mirası olarak korumaya aday gösterilen, 1.975 metre yüksekliğinde (6.480 ft) bir dağ olan Babadağ’ın eteklerinde yer almaktadır. Vadinin denize uzanan koyu üzerinde oluşmuş geniş şerit kum plajı adeta bir altın gibi parlar. Yaklaşık 3-4 km (1.9-2.5 mil) boyunca uzanan dar bir kanyon biçimindeki vadinin dik duvarları 350–400 m (1.150–1.310 ft) yüksekliğinde olup vadi üzerinde yıl boyunca 60 m’den (200 ft) yükseklikte bulunan iki küçük şelale vardır. Vadinin ortasından Faralya köyündeki bir kaynaktan denize su taşıyan bir dere akar. Vadiyi saran kayalıklar arasından geçen ve Ölüdeniz’den Uzunyurt’a uzanan bir yol ise antik çağlarda Likya Yolu Ultramarathon rotasının bir parçası olmuştur.