Porto Rotondo | pruva.com.tr
15985
post-template-default,single,single-post,postid-15985,single-format-standard,bridge-core-1.0.4,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-18.0.8,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Porto Rotondo

Porto Rotondo

Porto Rotondo, Olbia’nın 13 kilometre kuzeyinde Cugnana Körfezi ile Marinella Körfezi arasında yer almaktadır. Emerald Coast’un başkenti Porto Cervo ile birlikte, Costa Smeralda’nın en popüler turistik yerlerinden biridir. Plajları Emerald Coast’a kadar uzanan bir tepe oluşturur ve marinası her büyüklükteki 600’den fazla tekneye güvenli bir sığınak sunar. Kısa bir kaçamak ya da uzun süre kalmak için ideal olan Porto Rotondo, büyük bir üne ve sahil şeridi boyunca çarpıcı manzaralara sahip, küçük bir limandır. Bu mütevazı köy, Sardunya’daki popüler diğer destinasyonlara kıyasla daha az turist tarafından ziyaret edilmesinden dolayı benzersiz bir seyahat deneyimi sunuyor. Ziyaretçilerine sağladığı konfor ve modern dünyanın sunduğu rahatlık ile birlikte, küçük bir sahil kasabası olan Porto Rotondo, günlük köy yaşamına dair gözlem yapmak için harika bir yerdir.

 

Kurulduğu körfezin dairesel yapısından dolayı Porto Rotondo ismini alan bu yer, limanın kendisinin neredeyse tamamen kapalı olması nedeniyle eşsiz bir görünüme sahipken, bu korunaklı koyun dış tarafında en pastoral plajlar ve tatil köyleri bulunmaktadır. Köy her anlamda göz alıcı bir tablo gibi, limandaki demirlenen pahalı yatları, Akdeniz’in turkuaz mavisi, çarpıcı beyaz kumlu plajlara yansıyan güneşi ve çevredeki yeşil renklerinin kolâjıdır.

 

Her ne kadar yakındaki plajlar genellikle cennet olarak adlandırılsa da, kasabadan dışa doğru uzanan tepelerin oluşturduğu manzaralar da bir o kadar pastoraldir. Bunun sonucunda birçok turist bir kez ziyare ettiği Porto Rotondo’ya mutlaka geri döner. 1960’lı yılların sonlarında zengin bir İtalyan aristokrat (Donà delle Rose) tarafından geliştirilen bu küçük liman, birçok lüks yat sahibi tarafından tercih edilmekte olup, bölgede özel otel veya villa inşaatları ile lüks bir tesis olarak kabul edilmektedir. Dünya standartlarında mutfağa sahip çok sayıda kaliteli restoranları, kaliteli kahve karışımları sunan büyüleyici kafeteryaları, şaşırtıcı derecede canlı bir gece hayatı gibi pahalı zevkler sunması yanı sıra San Lorenzo Kilisesi ve antik amfitiyatrosu gibi tarihi cazibe merkezleriyle beslenen Porto Rotondo’da herkes için bir şeyler vardır.

 

Porto Rotondo’dan Spiaggia dei Sassi ve Punta Asfodelo gibi plajlara yapacağınız tekne gezisi ile Sardunya’nın kuzeydoğusundaki doğal manzaranın otantik bir yerel köyle buluşmasını keşfetmek gündüz vakti yapılacak geziler arasında mükemmel bir seçenektir. Güneş kuma ulaştığı andan batışına kadar sunduğu her şeyden zevk alacak ve çok sonra dahi hatırlarınızda yaşayacak anılara sahip olacaksınız.