Split | pruva.com.tr
15911
post-template-default,single,single-post,postid-15911,single-format-standard,bridge-core-1.0.4,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-18.0.8,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Split

Split

Hırvatistan’ın en büyük ikinci kent merkezi ve en önemli Dalmaçya şehri olan Split, 1700 yıllık geçmişi ile bölgedeki en eski şehirlerden biri olarak kabul edilir. Bununla birlikte, antik Yunan Aspálathos kolonisine (M.Ö. 6. Yüzyıl) ilişkin son arkeolojik araştırmalar şehri birkaç yüz yıl daha eski olarak kurguluyor. UNESCO tarafından korunan Diocletian Sarayı, Roma İmparatoru Diocletian tarafından 3. ve 4. yüzyılın başları arasında inşa edilmiş. Saray, yarımadanın güneyindeki büyük bir koyda, Diocletian’ın doğduğu yer olan Salona’da bulunmakta olup, bugün hala birçok yerleşim alanı sağlayan büyük tarihi binalara ev sahipliği yapmaktadır.

Ortaçağ kenti unsurlarının yanı sıra kent çekirdeğinin eklektik yapısında bulunan tarihi stillerin katmanlarını besleyen tarzı ile mimari tarihçilerin ilgi odağında olan Split, eski Roma villalarının en iyi korunduğu yerlerden biri olarak kabul ederler.

Sarayın sütunlu avlusu, Diocletian’ın türbesi, Jüpiter’in tapınağı, cadde boyunca uzanan kolonlar, eski Hırvat kiliseleri, Romanesk evler, Andrija Buvina’nın kapıları ve Juraj Dalmatinac’ın mimari eserleri günümüze kadar gayet iyi şekilde korunmuştur.